czwartek, 18 lipca 2019

Kupujesz kosmetyki w plastiku? Szkodzisz nie tylko sobie

Plastik stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Jego czas rozkładu jest bardzo długi - np. w przypadku butelki PET to od 100 nawet do 1000 lat!

Jakiś czas temu dotarło do mnie, jak dużo moja rodzina produkuje śmieci. Uświadomiłam to sobie dzięki mojemu 5-latkowi, którego pasją jest segregacja. Zaczęłam interesować się tematem i choć zdawałam sobie sprawę, że śmieci zalewają nas z każdej strony, to statystyki i zdjęcia rzek pełnych śmieci mnie przeraziły.

 
Zużycie plastiku w UE

No właśnie - plastik. Jesteśmy od niego uzależnieni, a życie bez niego wydaje się praktycznie niemożliwe. Lubią go producenci (jest tani), lubimy go my, konsumenci (jest lekki, poręczny). Stykamy się z nim na każdym kroku, często nawet nie zdając sobie sprawy z tego, ile kilogramów tego materiału generujemy rocznie.

W 2016 roku średnie zużycie plastiku w Unii Europejskiej wyniosło 169.7 kg na osobę! Najmniejsze było w Chorwacji - “tylko” 54.9 kg, a największe w Niemczech - aż 220.6 kg. Polska znalazła się mniej więcej w połowie tego zestawienia - ok. 150 kg rocznie (źródło: Eurostat). Jest to, między innymi, wynik rosnącego zapotrzebowania na jednorazowe opakowania - np. na kawę czy wodę mineralną. Przez ostatnią dekadę wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie!

Śmiertelne zagrożenie

Plastik stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na czas rozkładu - np. w przypadku butelki PET to od 100 nawet do 1000 lat! Papierek po cukierku rozkłada się 450 lat, tak samo jak pielucha wielorazowa. Dla porównania, średni czas rozkładu papieru to 6 miesięcy. Dlatego tak ważny jest recycling, czyli powtórne wykorzystanie tworzywa. Niestety, tylko niewielki procent odpadów plastikowych jest przetwarzanych (ok. 9% w 2015).
Co więcej, tworzywa sztuczne są bardzo niebezpieczne dla zwierząt morskich. Szacuje się, że 60-70% zużytego plastiku trafia na dno mórz i oceanów. Z czasem rozpada się on na malutkie kawałki i miesza z planktonem, który jest sercem podwodnego łańcucha pokarmowego. Ryby zjadają jego, a nie pokarm i przestają rosnąć. Stanowi on także zagrożenie zanim się rozpadnie - folie połykane są przez większe zwierzęta, dając im fałszywe poczucie wypełnienia żołądka. Wiele z nich ginie na skutek zjadania plastiku. Szacunkowa liczba zwierząt, które umierają w ciągu roku na skutek dostania się tworzyw sztucznych do ekosystemów morskich to ok. 1 milion.

Jeśli nic się nie zmieni, w 2050 śmieci w morzach będą ważyły tyle, co ryby!

Plastik w łazience


Dlaczego o tym piszę? Wejdź do swojej łazienki, rozejrzyj się i sprawdź, w co opakowane są Twoje kosmetyki. Niestety w większości domów dominuje plastik. Co gorsza, zwykle za każdym razem, gdy kosmetyk się skończy, opakowanie zostaje wyrzucone i zastępowane jest następnym, nowym, prosto ze sklepu.

U mnie kiedyś było podobnie. A że kosmetyków zawsze stosowałam sporo, ilość opakowań wyrzucanych do śmieci też nie była mała. Jednak od czasu, gdy mazidła kręcę sama, praktycznie zawsze wykorzystuję butelki i słoiczki, które zwykle dostaję od rodziny i znajomych - sama już sporadycznie kupuję kosmetyki. Oczywiście zachowuję podstawowe zasady higieny, aby nowy kosmetyk nie popsuł się. I mimo iż trochę z tym więcej pracy niż z zakupem szamponu w nowym opakowaniu, to i tak uważam, że warto poświęcić te kilka minut, aby zadbać o naszą planetę. 

Jak można zmniejszyć ilość plastiku?


 • segreguj śmieci (!);
 • zapytaj w swojej ulubionej kawiarni, czy mogą nalać Ci kawę w Twój kubek;
 • wybieraj produkty w szklanych opakowaniach, np. wodę, kosmetyki, jogurty; 
 • nie wyrzucaj, wykorzystaj (z butelki zrób wazon albo umyj i ponownie napełnij np. wodą);
 • warzywa i owoce w sklepie pakuj w swoje woreczki (np. uszyte z firanki) zamiast w plastikowe jednorazówki, albo weź luzem;
 • na zakupy zawsze zabieraj płócienną torbę.

Może znacie jeszcze jakieś inne sposoby na zmniejszenie zużycia plastiku? Podzielcie się nimi. Chętnie się dowiem, co jeszcze mogę zastosować w codziennym życiu.


9 komentarzy:

 1. Ostatnio naprawdę dużą wage przywiązuje się do opakowań. Ja sama zaczęłam zwracać uwagę na to, z czego wykonane sa opakowania i wybieram szklane lub wielorazowe produkty

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie chcę negować sensu unikania plastiku, ale jak to wygląda w Ameryce, Azji, Afryce czy Indiach? Nie masz wrażenia, że tylko Europa walczy z plastikiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że nie wiem jak to wygląda na innych kontynentach, więc czas zgłębić temat :)

   Usuń
 3. Staram się ostatnio nie kupować plastiku, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Przyznajcie sami. Ale na przykłąd nie biorę juz nic w woreczki, mam worki wielorazowe i noszę je do sklepu. Używam toreb na zakupy płociennych a nie reklamówek, i pije wodę filtrowaną, nie kupuję butelek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się ograniczać plastik, ale nie zawsze tak się da. Chodzę na zakupy z materiałowymi torbami, nie biorę warzyw w foliowki itd.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu zwracam większą uwagę na śmieci, które produkuje. I staram się ograniczać zakup produktów w plastikowych opakowaniach. Przykład: używamy woreczków z firanki, zminimalizowałam ilość kosmetyków, nie kupujemy wody w plastikowych butelkach. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ochrona naturalnego środowiska jest bardzo ważna. Każdy powinien zwracać uwagę na to, co kupuje i jakie ma to skutki dla planety. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna zwracać na te kwestię uwagę :) budując dom warto również o tym pomyśleć. Panele słoneczne, zbieranie deszczówki itp to sposoby, dzięki którym miejsce, w którym mieszkamy będzie bardziej eko

  OdpowiedzUsuń
 7. Przed chwilą brałem udział w konkursie o zmniejszeniu zużywania plastiku ;) To bardzo ważny temat i fajnie, że go poruszasz. Dobrze, że ludzie zauważają ten problem... ale lepiej, gdyby zaczęli jeszcze odpowiednio działać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i zauważają, ale nie każdemu się chce coś robić w tym temacie. Dlatego UE wysokimi opłatami za niesegregowanie śmieci chce nas zmusić przynajmniej do tego, żeby oddzielać śmieci, które mogą być wykorzystane ponownie, od innych.

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia